Våra förtroendevalda

Förtroendevalda (s)-ledamöter i styrelser, nämnder och bolag

2017-2018

Länk till sida med samtliga förtroendevalda på Nässjö kommuns hemsida.

 

Barn- och utbildningsnämnd

  • Leif Ternstedt ordf. ledamot
  • Lindha Hjälm ledamot
  • Patric Cronvall ledamot
  • Emma Henning
  • Sue Frykman ersättare
  • Christer Svensson ersättare

 

BU Utskott Barnomsorg-Grundskola

  • Leif Ternstedt ledamot
  • Sue Frykman ersättare
  • Christer Svensson ersättare

 

BU Utskott Gymnasiet

  • Patric Cronvall vice ordf. ledamot
  • Leif Ternstedt ledamot
  • Lindha Hjälm ersättare

 

Socialnämnd

  • Erik Wågman vice ordf. ledamot
  • Kent Persson ledamot
  • Helene Stolper ersättare
  • Doris Nilsson ersättare
  • Ibrahim Hajdarevic ersättare
  • Sara Lindberg ersättare

 

Socialnämnd Individutskott

  • Erik Wågman ledamot
  • Helene Stolper ledamot
  • Ibrahim Hajdarevic ersättare

 

Socialnämnd Arbetsutskott

  • Kent Persson vice ordf. ledamot
  • Erik Wågman ersättare

 

Familjerättsnämnden

  • Erik Wågman ledamot

 

Teknisk Servicenämnd

  • Torbjörn Svensson ledamot
  • Håkan Rudmark ledamot
  • Barbro Svensson ersättare
  • Åke Ekdahl ersättare

 

Samhällsplaneringsnämnd

  • Håkan Gustafsson vice ordf. ledamot
  • Anita Sjöberg ledamot
  • Mats Andersson ersättare
  • Bengt Israelsson ersättare
  • Isak Öhrlund ersättare

 

Kultur- och Fritidsnämnd

  • Angelica Weber ledamot
  • Gunilla Andersson ledamot
  • Igran Hussein ersättare
  • Johan Slättberg ersättare
  • Katrin Ekdahl ersättare

 

Parlamentarisk nämnd

  • Bo Zander ledamot
  • Göran Dehlin ersättare
  • Bengt Holmgren ersättare

 

Valnämnd

  • Gunnar Waern ledamot
  • Eva Käll ledamot
  • Lars Lang-Green ersättare

 

Örnen i Nässjö AB

  • Anci Magnusson ledamot
  • Leif Ternstedt ledamot
  • Angelica Weber ersättare
  • Sylve Jergefeldt ersättare

 

Höglandets kommunalförbund

  • Anci Magnusson ledamot

 

Stiftelsen Träcentrum Nässjö

  • Anci Magnusson ledamot

 

Styrelsen för Nässjö Lärcenter

  • Leif Ternstedt vice ordf. ledamot
  • Sylve Jergefeldt ersättare
  • Lindha Hjälm ersättare

 

Höglandets räddningstjänstförbund

  • Kurt Johansson ledamot
  • Anita Sjöberg ersättare

 

Nässjö Affärsverk AB

  • Tommy Broholm ledamot
  • Gunilla Wahlgren ledamot
  • Johnny Nilsson ersättare
  • Galiba Hajdarevic ersättare

 

Nässjö Affärsverk Elnät AB

  • Gunilla Wahlgren ledamot
  • Johnny Nilsson ledamot
  • Galiba Hajdarevic ersättare

 

Fastighets AB Linden

  • Bengt-Gustaf Tummalid ledamot
  • Helen Stolper ledamot
  • Tofte Frykman ersättare
  • Per Eckerberg ersättare

 

Bostadsstiftelsen Annebergshus

  • Ronnie Dovskog ledamot
  • Ronny Blomqvist ersättare

 

Överförmyndarnämnd

  • Per Svenberg ordförande ledamot

 

Gode män enligt fastighetsbildningslagen

  • Gunnar Waern ledamot

 

Citynätet i Nässjö AB Bolaget ombildat till helägt av kommunen 2015

  • Bengt-Gustaf Tummalid ersättare
  • Anna Carin Magnusson ersättare

 

Pigalle AB

  • Lars-Åke Söderström ledamot

 

Nässjö kommuns Industribyggnads AB

  • Håkan Rudmark ledamot
  • Barbro Svensson ledamot
  • Mats Andersson ersättare

 

Nässjö Närlingsliv AB

  • Anci Magnusson ledamot
  • Tommy Broholm ersättare
facebook Twitter Email